top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraNina FJ

Nina FJ: Poporodní KPZ

Aktualizováno: 1. 12. 2021

Svým blízkým kamarádkám vždy vozím tzv. poporodní KPZ (krabičku poslední / v tom to případě první / záchrany). A dárek pro maminku - ten nutný není, ale zaslouží si ho nejvíc a většinou se myslí primárně na miminka. Zásadní je ale ta KPZka - věřím totiž, že jsou věci, které jsou v prvních dnech a týdnech důležitější, než dupačky - a to co nejrychlejší rekonvalescence maminky. Z vlastní zkušenosti umím dát mnou odzkoušené tipy maminkám, které rodily přirozeně a mají nástřih hráze nebo stehy z popraskání. U císařských řezů je v něčem rekonvalescence jiná avšak tuto zkušenost nemám. Tuším ale, že jsou věci, které máme všechny společné a podle toho jsem i rozdělila tento seznam.


Pro všechny:

Síťované kalhotky - viz. článek “Co opravdu potřebujete do porodnice”

Poporodní vložky - viz. článek “Co opravdu potřebujete do porodnice”

Gel na bradavky - viz. článek “Co opravdu potřebujete do porodnice”


Odsávačka mléka - Ta se hodí jak těm, co jim dítě moc nepije a potřebují se po porodu rozkojit, tak i nám, které s kojením nemáme potíž. Já, jako správná dojnice, mám vždy tolik mlíka, že pravidelně riskuji záněty v prsou a tak přichází boj kdo bude rychlejší - já nebo mléko. Co to znamená? Musíte to mléko z prsu dostat, jinak zatvrdne a udělá se z něj v mojí terminologii “smetana” a tu když nevymačkáte včas, tak se vám u ní vytvoří zánět. Každá, co zánět v prsu měla dělá vše pro to, aby se jí nic podobného už nikdy nestalo. Ono to totiž bolí jako čert a holky končí kolikrát na antibiotikách. Je proto potřeba to přebytečné mléko včas fyzicky vymasírovat a dostat z prsou pryč. Dostat to pryč není nic příjemného, ale dělejte to jakmile se vám prsa začnou měnit v kameny (nepřeháním). A samozřejmě odsávat, když máte mléka přebytek. Odsávačku vám nejspíš půjčí kámoška, nebo si jí můžete koupit - existují ruční, elektrické, na jedno prso nebo na obě zároveň. Já osobně to s nima moc neumím a vlastně mi to nevyhovuje, bolí mě to a nemám na to ani trpělivost, takže spíš volím variantu masáží a “odmačkání” ve sprše. Kromě případu, kdy potřebuji někam jít a odstříkám mlíčko na svačinu pro miminko, kdyby v mé rychlé nepřítomnosti plakalo. Což je vlastně tak trochu teorie, protože si nevybavuji, kdy jsem byla od mimin tak dlouho, aby to bylo potřeba, ale člověk je klidnější, když tam nějaká rezerva je. Odsávačka se dá i pronajmout na různých webových stránkách a na pár dní či týdnů si ji jednoduše půjčíte.


Vitamíny & doplňky- Existují různé vitamíny, čaje a doplňky, které jsou kojícím maminkám doporučovány. Základ je podle mě jíst různorodě, pokud možno zdravě, z kvalitních surovin a tak, aby vás (a potažmo miminko) jídlo moc nenadýmalo. Holky ale pozor, to nadýmání neřešte do extrému. Miminka ty prdy mají i když jíte jen vývary a proléváte se fenyklem. Jiná miminka jsou v tomto směru úplně v pohodě ať jíte, co jíte. A tak to bylo i u nás - u prvního jsem se hlídala jako šílená a syn na to trpěl nejvíc. U druhého jsem to neřešila a byl úplně v pohodě. Tak se tím hlavně nestresujte zbytečně moc. Dnes už jsou různá probiotika, kapky, krémy atd. abyste malému pomohli s trávením, tak hlavně s klidem. Na co však nedám dopustit je hořčík (magnesium). Mnohé ho bereme už v těhotenství, ve třetím trimestru se pak nedoporučuje, po porodu na něj ale zas nedám dopustit. Když to shrnu, tak za mě - všeho s mírou (hlavně pokud možno s klidnou hlavou) a doplňovat základní vitamíny.


Kojící podprsenka a vložky do ní: Vložky do podprsenky se prodávají buď jednorázové, nebo pratelné, což je jak asi tušíte ekologičtější varianta. Abych pravdu řekla, dala jsem té eko šanci, ale není to nic pro mě. Mléka mám hodně, taky jsem celkem cíťa a tudíž se mi spouští třeba i když zapláče cizí dítěte. Nebo třeba, když koukáte na dokument o lvici a jejích mláďatech. No co, já za to nemůžu, byl to doják. A moje hlava si usmyslela, že hygieničtější jsou ty jednorázové a nemohla jsem se zbavit pocitu, že když odtud miminko pije, musí to být co nejčistší. Proto jsem volila jednorázové. Každé ale vyhovuje něco jiného a tudíž hlavně doporučuji nějaké vložky v podprdě mít. Mít zbrusu nový flek na tričku každou chvíli, obzvlášť někde ve společnosti nebo v pyžamu v noci, nechcete. Jinak holky, neděste se, ale je dobré zmínit, že mlíko vám neteče jen z jedné dírky v bradavce. Ale klidně hned z několika a ještě z dalších X na dvorci - i tam si dejte pozor na zatvrdliny - sebemenší cestička pro mlíko je potenciální průser. Hlídejte si proto kde a co vás bolí a když něco zatvrdne, mačkat a masírovat. Nejlepší je prsa nahřát, třeba ve sprše. Jo a poslední věc k prsům - že se vám spouští mlíko poznáte takovým štípnutím v bradavkách, tak rychle nezapomeňte zmáčknout, abyste neměla mega flek.


Na šití:

Základem každého správného hojení stehů je udržovat je čisté a suché. Proto je i v tomto případě velmi důležité sprchovat, větrat, sprchovat, větrat a pořád dokola. Čůrat ve sprše je pro začátek ideální. Pro ty, kteří četli můj seznam k porodu - máme tam i lahev s pítkem - a ta se nám teď hodí na umývání poté, co si odskočíme a přestane se nám chtít chodit pokaždé do sprchy. Případně je fajn do ní dát odvar ať už z řepíku lékařského nebo z dubové kůry. Obojí totiž pomáhá k lepšímu a rychlejšímu hojení (viz níže).


Led: Po prvním synovi jsem dokázala usnout pouze, když jsem měla čerstvou dávku léku tlumících bolest, které mi na první dny předepsali a nabídli hned po porodu v nemocnici, a k tomu led v rozkroku (velký nástřih, spousta stehů, modřina a hooodně bolestivé dvacetiminutové vyšívání). V porodnici jsme měly k dispozici takové sterilní nepropustné papírové sáčky a led, který byl v gumových lékařských rukavicích. To bylo chytré kvůli velikosti (a šířce) takové rukavice a tudíž to berte třeba jako tip do čeho se dá voda napustit. Jen nezapomínejte, že to, co přiložíte na ránu nesmí být přímo led samotný a je potřeba použít něco sterilního a nepromokavého.


Po druhém synovi jsem led nepotřebovala, ale bolesti při zavinování dělohy byly rozhodně větší. Říká se, že s každým dalším dítětem to bolí víc. Za mě ale 2 byla horší než 3. Po týdnu s druhým jsem měla sice ploché břicho, což je samozřejmě paráda, ale bolelo mě ještě půl roku a to už je o fous horší. Po třetím jsem si vzala pouze první den, tedy v den porodu, lék na bolest kvůli silné kontrakci při kojení. Jo, toho se taky nelekněte - když začínáte kojit, během prvních hezkých přisátí miminka vás pěkně zabolí břicho. Mně vždy vystřeluje bolest do pravé nohy, nejvíc do třísla. Je to taková další kontrakce a první dny se jim bohužel nevyhneme. Na druhou stranu jsou známkou toho, že mrňous saje tak, jak má. Pomáhá vám svým kojením totiž ve zmíněném zavinování dělohy. Což holt taky bolí. Ono vůbec teď nastane období, kdy nás bolí leccos a tak nějak pořád. Ale vždy si vzpomenu na radu zkušenější kamarádky opakuji si “je to jenom fáze”.


Řepík lékařský: Řepík je skvělá bylina, která má čistící i stahující účinky - což u stehů přesně chceme. Proto je fajn jím občas spodek opláchnout. Pořiďte si ho tak jako tak, protože krásně pomáhá i když se třeba dítě osype nebo má vyrážku. V tom případě je fajn v řepíku dítě vykoupat, vyrážka pak rychle(ji) mizí.


Dubová kůra: Dubová kůra má stahující účinky. Existuje jako odvar nebo jako gel. V prvních dnech, kdy byly stehy ještě úplně čerstvé mě ale gel štípal a proto doporučuji začít pouze odvarem (do něj si buď sednete, nebo se jím párkrát za den třeba opláchnete) než se stehy trochu stáhnou. Dubová kůra se používá i k léčbě hemoroidů, kterými trpí značná část populace a u maminek se kolikrát objeví již v těhotenství vlivem velkého tlaku na cévní systém. Někdo si je pak “vytlačí” u porodu. V každém případě dubová kůra prý pomáhá i na ně.


Existuje celá řada gelů na hojení, já jsem zkoušela např. Značku Nobilis Tilia - gel na hojení hráze a ten mi přišel ok. Pak jsou různé spreje jako Cicatridina, které si pochvalují mé kamarádky. Ale jak říkám, hlavně to chce správnou hygienu, větrat a být na sebe opatrná a trpělivá. Bude to zase dobrý.


Homeopatika:

Já obecně homeopatika používám jen občas u dětí, když mi je doporučí přímo naše pediatrička. Avšak po prvním porodu člověk zkusí vše, co by mu mohlo urychlit hojení. Na poporodní poranění se doporučují a teď cituji “Arnica montana 15CH, 2x denně 5 granulí pro snížení krevních ztrát. Arnika podpoří i zavinování dělohy, hojí porodní poranění, natržení, nástřih, operační ránu. K nástřihu lze přidat ještě Staphysagrii 9CH, která se užívá taktéž 2x denně po 5 granulích.”


Rada na závěr: zkuste si vzpomenout, až se třeba po pár dnech odhodlat, tak pro začátek kdykoli půjdete čůrat “zatněte” tak 10-20x spodek. Kdykoli si na to vzpomenete, udělejte to. Je to moc důležité do budoucna, protože pánevní dno je třeba posilovat, abyste se po zátěži jakou je těhotenství i porod samotný na co nejdelší dobu vyhla: inkontinenci, bolesti zad. poklesu dělohy, hemoroidům, a vůbec..


Tak držím palce, holky! A kdybych mohla třeba s něčím poradit, napište mi klidně na nina@sifty.eu. Jen nezapomínejte, že nejsem lékař, jen mám kupu dětí. :)


69 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page