top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraNina FJ

Nina FJ: Co opravdu potřebujete do porodnice

Mám pár dní po třetím porodu a pokaždé mě něco trošku překvapilo. Proto jsem si říkala, že sem pro nastávající maminky sepíšu své zkušenosti se seznamem, co vše se mi doopravdy hodilo. Tento první článek se týká samotného porodu a prvních poporodních dní na oddělení šestinedělí. Vždy jsem měla stejný průběh - přirozený porod, bez epiduralu, nástřih/prasklá jizva & vždy větší (teď naposled konečně menší) šití. Musím ale také upozornit, že bývám (někdy prý až moc) upřímná a nebudu se tvářit, že porod i těhotenství jsou jen samá nádhera. Jasně, porodit dítě je něco neuvěřitelného, o tom žádná, ale je potřeba taky nahlas říct, že to bolí jako čert a s příchodem toho malého človíčka nás čeká spousta různých (ne)příjemných překvapení. Proto je zde i sem tam zmíním, ať víte, co vás může po porodu potkat. Ona spousta maminek vám poví, že porod je sice velký zážitek, ale ten pravý mejdan přichází až s šestinedělím. A to se pokusím nějak alespoň náznakem přiblížit. Tak jdeme na to!

I. Přímo k porodu:

Když pomineme veškerou administrativu jako je mít s sebou štos podepsaných papírů, které předtím dostanete z porodnice, těhotenskou průkazku, atp. tak já jsem potřebovala hlavně:


Pantofle - první, co uděláte, když přijedete k porodním sálům je, že se přezujete a vysvlečete pro vyšetření porodní asistentkou či lékařem. Pantofle mějte proto po ruce. Oblečení však není třeba, jelikož stejně dostanete v případě, že v porodnici zůstanete, nemocniční noční košilku tzv. andělíčka.

Pití - čaj dostanete, tak jestli někomu vyhovuje, nepotřebuje nic, ale z hrnečku se při kontrakci pije celkem blbě, takže já mám zásadně flašku neperlivé vody s pítkem (lahev později můžete využít k hygieně -> více v článku “Poporodní KPZ”)

Ručník - ve sprše se vám trochu uleví od bolestí. Ale jen trochu, tak nečekejte zrovna zázraky. Pro porod je však vhodné (může to porod trošku popohnat, což u silných a častých kontrakcí rozhodně chcete - i proto je třeba fajn klistýr) i příjemné se prohřát a tak je potřeba mít po ruce ručník.

Foťák / telefon - telefon s dostatečně kvalitním foťákem má dnes už snad každý. Pamatuji si s nejstarším synem, že jsme z toho celého zážitku jen zírali na malého a manželovi po porodu někdo z personálu řekl: “Tak tatínku, teď je čas začít fotit.”

Osobní tip - jestli je něco, co si myslíte, že vám může dělat dobře během nepříjemných bolestí, berte. Mně např. porodní asistentka přinesla éterické oleje, kterými jsem mazala břicho zatímco manžel mi jimi masíroval bedra. To bylo fajn. Aspoň na těch pár desítek sekund, než přišla další kontrakce. Taky jsem si pouštěla nahlas hudbu, protože hudba má pro mě velký význam a každá vteřina, kdy člověk přijde na jiné myšlenky se počítá.

Tip mojí ségry - moje sestra Sára, dvojnásobná maminka se ptala, co to sem všechno píšu, tak jí to říkám a ona, že by přidala svačinu. Jo, to dává smysl. Já sice nikdy naštěstí nerodila tak dlouho, abych ji potřebovala na porodním sále, ale taky jezdím do porodnice až když už vím, že se tomu vážně nevyhnu. Naštěstí jsem měla porody bez komplikací, tudíž netrvaly třeba 2 dny jako u řady mých kamarádek. To, že já mám v tomto štěstí ale neznamená, že to je běžně a vzít si něco na zub určitě může přijít vhod. Uznávám ale také, že ve stresových nebo jinak vypjatých situacích je jídlo to poslední, co mě napadne. Takže samozřejmě každý ať balí podle sebe a svých potřeb.

V porodnici zpravidla všechno podstatné je, alespoň pro začátek, takže žádný stres, jestli něco mám či nemám, není nutný. V každé porodnici to bude nejspíš trochu jiné, avšak veškeré informace a doporučení byste měly mít a znát včas - bývají i na webových stránkách. Já jsem 3x rodila ve FN v Motole, kde dostanete všechno možné. Jsou ale věci, které mít s sebou musíte. Já osobně jsem byla v balení odjakživa praktická, takže co nepotřebuji), nebo je riziko, že se zbytečně zašpiní aniž bych to měla možnost vyprat, neberu. Proto je tento seznam nazván, co “opravdu potřebujete” a snad někomu pomůže.II. Oddělení šestinedělí:

Když vše proběhne v pořádku, po porodu zůstáváte pár hodin s miminkem a tatínkem na porodním sále, kde musíte zůstat ležet. Poté vám pomohou se zvednout a jít do sprchy. Mě osobně překvapilo, jak špatně se mi po třetím porodu dýchalo, ale prý je to běžné - reakce bránice - a brzy to přestalo. Po porodním sále se přesouváte na oddělení šestinedělí. Zde trávíte v průměru 3-5 dní. Já šla domů po 3, u třetího porodu dokonce po 2 dnech, jelikož jsem se nějakou záhadou rozkrojila už druhý den natolik, že malý začal přibírat. Jakožto zkušená matka jsem věděla co a jak a tak nebylo třeba, abych v porodnici zůstávala déle. Co je tedy dobré mít s sebou na těch pár dní v porodnici?


Síťované kalhotky - doporučuji z lékárny a doporučuji jich vícero. Ty z lékárny jsou jistojistě dobře produšené. U většího nástřihu a tedy většího počtu stehů je nutno vybírat pozorně, jaké kalhotky kupuji. Jsou značky, které sice vypadají na oko lépe, ale nejsou dostatečně prodyšné ani pohodlné. Za mě jsou fajn kromě lékárenských značky Bella nebo Canpol, ale je potřeba vyzkoušet, co vám vyhovuje.

Poporodní vložky - hodně vložek. První balení dostanete, ale alespoň jedno další mějte s sebou. Vložky je ideální používat vždy po 2 (ty klasické o velikosti 7x25cm), protože první dny se čistíte intenzivně a jak ležíte, a máte na sobě jen síťku, je fajn si ohlídat přední a hlavně zadní stranu. Na břicho si totiž v porodnici ještě fakt nelehnete. Takže dámy, vždycky radši 2! Prodávají se ale různé velikosti např. značka Sanu (velikost classic), kde stačí jedna, ale mně osobně v prvních dnech úplně nevyhovovaly, jelikož jak jsou větší, tak jsou širší a pak se krabatí a otírají zbytečně o stehy. A to úplně nechceš. Sanu mini jsou zas o dost menší, tak nevím, jestli mají nějakou velikost mezi, ale jako u kalhotek - každé vyhovuje něco jiného.

Hygiena - kartáček na zuby, pasta, krém na obličej a co kdo používá, ale osobně si myslím, že takové šampony, kondicionéry a sprcháče chce s čerstvými stehy riskovat málokdo. Na mytí vlasů v předklonu se první dny po porodu asi cítí málokterá maminka. Já to s sebou sice všechno pokaždé měla, ale nevyužila. Vlasy jsem si umyla po každém porodu až doma. V předklonu do vany. Ale taky záleží na počtu stehů, po třetím porodu jich bylo nejmíň a tak to šlo normálně ve sprše aniž bych se bála, že mě budou štípat z šamponu stehy. Byla jsem ale i tak velmi opatrná. Suchý šampon to ale kdyžtak jistí. Ten jsem ostatně dostatečně docenila až v mateřství.

Nabíječku na mobil & sluchátka - “Sluchátka? Přece budu chtít slyšet miminko, kdyby zaplakalo.” říkáš si nejspíš. S tím souhlasím, horší ale je, když jste na dvoulůžáku a ta drobná blondýnka vedle vás chrápe jako 120 kilovej chlap. Jediné chvíle, kdy jsem mohla usnout byly, když mi v uších hrála Adele.

Ručníky - ty jsou potřeba dva. Jedním utíráte spodní a druhým horní půlku těla. Úplný spodek utíráte čistou vložkou, ale není dobré riskovat, že by se něco ze spodní části těla dostalo třeba na prsa a pak nedej bože k miminku. Proto mějte alespoň 2 ručníky.

Gel na bradavky - lanolinový gel na bradavky je něco, co je dobré mazat hned ze začátku bez ohledu na to, jestli máte už bradavky poraněné nebo ne. Já osobně jsem s tímto žádné potíže nikdy neměla. Možná právě díky tomu, že jsem mazala hned od prvního dne a pravidelně.

Balzám na rty - jak člověk ztratí hodně vody, projeví se to na tom, na čem to u něj bývá běžné. V mém případě jsou to suché a popraskané rty, proto jsem měla balzám na rty. Ten jsem měla vlastně po ruce i u porodu, protože jsem byla “vysušená” celý třetí trimestr.

Hipp granulovaný kojící čaj - ten se v posledních letech natolik osvědčil (nejen u mě), že u posledního porodu už je v Motole měli k dispozici přímo na pokojích i na oddělení. Má výhodu v tom, že tím, jak je granulovaný, snadno se rozpustí i ve studené vodě. Navíc docela dobře chutná.

+ Může se hodit aneb co mi nosila návštěva:


Sladkosti - člověka porod vyčerpá a moc toho pak i vlivem hormonů a dojmů nenaspí. Je proto fajn doplňovat energii.

Ovoce, zelenina & freshe - návštěva mi nosila ovocné freshe z fresh baru v přízemí nemocnice. V případě, že ležíte na nadstandardu, tak máte lednici, kam si můžete dát i ovoce a zeleninu. Když jste na klasickém pokoji, lednice je ve společné jídelně a tak, pokud si chystáte nějaké vlastní dobroty, doporučuji podepsanou krabičku nebo štítky a fix s sebou.

Jogurtové nápoje - jedna věc je, že mi moc chutnají, druhá věc je, že jsou probiotické a “tlačit” se mi po porodu dlouho nechce, takže čím víc probiotik a lepšího trávení, tím za mě líp (nebojte, všechno jde a funguje v pohodě, je to jen o mém osobním pocitu).

Termální voda ve spreji: Některým holkám vysloveně vadí návaly horka a že se jim v těch prvních dnech nevyhneme. Já jsem třeba v s každým usnutím úplně propotila noční košilku. Tak někdy trochu pomůže, když cítíme, že to na nás jde, schladit se alespoň termální vodou ve spreji. Existují od různých značek a prodávají je v lékárnách např. od La Roche-Posay nebo Avène. Já měla prvně snad nějaký levandulový spreje. Nebo doporučím krásně voňavou Květinovou vodu pro miminka, kterou jsem holt využila hlavně pro sebe.

Boty & bunda - jo, tady si asi říkáte, že jsem v tom přeci přijela, tak kam se to podělo? Totiž, když jdete na porodní sál v noci, tak šatnou je (alespoň v Motole) oddělená čekárna, kde sedí tatínek od vyšetřovny. Proto pak tatínek ty vaše věci třeba sbalí a odveze, zatímco vy pokračujete rovnou na sál. Což se stalo přesně u nás a když jsem pak z porodnice odjížděla, jela jsem v žabkách. V listopadu. Kdo rodí v létě, má v tomto bezesporu výhodu.

Doufám, že jsem na nic nezapomněla. Pokud ano, napište mi, co se ještě hodilo vám. A kdyby se některá z vás chtěla třeba poradit, piště mi buď na instagram nebo na nina@sifty.eu.


Držím všem palce, přeji hodně zdraví celé rodině, rychlou rekonvalescenci a pevné nervy.

- Vaše Nina FJ

276 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page