top of page

Jan Stuparič: Ovoce a zelenina a jejich konzumace

Aktualizováno: 19. 11. 2023

Pravidelná konzumace ovoce a zeleniny je jedním ze základních kamenů zdravého stravování. Bohužel česká populace v tomto ohledu v Evropském měřítku stále zaostává. Dle výzkumu Evropské rady pro informace o potravinách (EUFIC) z roku 2012 konzumujeme pouze 253g ovoce a zeleniny za den.


O moc lépe si Česká republika nevedla ani v šetření z roku 2014, kdy výsledky ukázaly, že pouze 40% obyvatel konzumuje denně jeden kus zeleniny a více. Doporučená denní konzumace ovoce a zeleniny dle WHO je 400g, výživová doporučení v našich podmínkách často hovoří o 400g zeleniny a 200g ovoce.

Existuje hned několik důvodů, proč se těmto hodnotám co nejvíce přiblížit. V roce 2016 Aune et al. publikovali metaanalýzu, která potvrdila, že pravidelná konzumace zeleniny snižuje riziko kardiovaskulárních, onkologických onemocnění i celkové mortality. Tedy onemocnění, která dle Českého statistického úřadu v České republice zapříčiňují nejvyšší počty úmrtí. Ve prospěch konzumace ovoce a zeleniny hovoří také meta-analýza od Li et al. (2014), která potvrdila významné snížení rizika onemocnění diabetem 2. typu u osob se zvýšeným příjmem ovoce či zelené listové zeleniny.

Ovoce i zelenina obsahují mnoho významných nutrientů a fytolátek jako např.: vlákninu, vitamíny, minerální látky, karotenoidy, flavonoidy a další antioxidanty, které ovlivňují řadu důležitých procesů v našem organismu.

Samozřejmě žádná potravina nefunguje jako zázračný lék. Zásadní je celková pestrost a vyváženost naší stravy a pravidelná konzumace ovoce a zeleniny by měla být její nedílnou součástí. Zrovna v letních měsících máme výběr opravdu široký a většina tuzemských druhů je nyní nejchutnější. Tak co si takhle např. snídani obohatit osvěžujícím ovocným salátem a k obědu či večeři si dát zeleninový salát?

Použité zdroje:

26 zobrazení0 komentářů

コメント


bottom of page